Екопътека Витата стена
(с. Здравковец – с. Яворец)
Маршрутът между село Здравковец и село Яворец обхожда по-голямата част от платото на Витата стена и е с дължина около 8 км в едната посока. Подходящ е както за пешеходен, така и за велосипеден преход. Има доста варианти за по-кратки отсечки и обиколки в зависимост от подготовката и предпочитанията. Преходът между скалния масив и с. Яворец е подпомогнато с парапети, които улесняват качването / слизането.
Изходен пункт за екопътеката е стопанската сграда в края на село Здравковец, което се намира в горната част на Витата стена. Тръгва се по горския път, минава се покрай езерото Беляковец и се достига до разклон за неолитни пещери и скален феномен „Момичките”. Основният маршрут продължава към Заблатеното езеро и връх Големия репей. Двете пътеки се събират в северозападния край на скалния венец, където се намират и останките от крепостта Витенград (Градът). От отвесните скали там се разкрива прекрасна гледка към околните села и върховете на Централна Стара планина. Следва стръмно спускане към село Яворец, разположено в подножието на Витата стена. Ако пък се подходи от село Яворец, стръмният участък за достигане на скалите и платото е на качване през гората, на около 1-2 км от началото на пътеката.
Витата стена е внушителен дъговиден скален венец, който е съставен от варовикови скали и се намира в най-западната част на платото Стражата, разположено между Севлиево, Дряново и Габрово. Част е от екологичната мрежа НАТУРА 2000, като защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.
Едно от интересните места по маршрута е „Черната пещера“, обявена за значимо подземно местообитание на прилепи в България. Намира се в защитена зона BG0000190 „Витата стена“, обявена със заповед на Министерството на околната среда и водите №РД-359/31.03.2021г. Тази пещера е дом на прилепи и представлява важен обект за тяхното опазване.
Тайнственият Свят на Прилепите
Когато си представяме прилепи, често ги свързваме с мрачните дълбини на пещерите. И макар че не всички прилепи живеят в тях, пещерите са наистина важни за много видове. Някои от тях прекарват целия си живот в пещерите, обикновено в карстовите райони. Те често образуват огромни колонии, с численост, достигаща над 100 хиляди индивида. Това ги прави лесно уязвими и изисква специална защита. Пещерите са едно от най-значимите местообитания за размножаването, отглеждането на малките и презимуването им.
Критични Периоди за Прилепите:
Размножаване (15 май – 30 юли): През този период бременните женски формират колонии, където раждат и отглежадат малките си. Всяко безпокойство може да доведе до изоставяне на малките.
Зимен сън (1 декември – 30 март): През зимата, когато насекомите – основната храна на прилепите – са недостъпни, прилепите изпадат в хибернация. Всяко безпокойство през този период може да ги събуди и да изчерпи жизненоважните им енергийни запаси.
При посещение на „Черната пещера“, спазвайте следните правила:
- Избягвайте посещения през критичните периоди.
- Не вдигайте шум и не безпокойте прилепните колонии.
- Не лагерувайте в и пред пещерата.
- Не безпокойте зимуващите прилепи – не ги докосвайте и не снимайте със светкавица.
- Не палете огън на входовете на пещерата и не влизайте с факли.
- Никога не хвърляйте отпадъци в пещерата и около нея.
Прилепите са неразделна част от нашата екосистема и тяхната защита е от жизненоважно значение. При следване на тези прости правила, можем да помогнем за опазването на тези удивителни същества и тяхното местообитание. Посещението на пещерите може да бъде увлекателно и обогатяващо преживяване, особено когато се отнасяме с уважение към обитателите им.